Në oborrin e shtëpisë së Leonardit...

You are here

  • 09-03-21 |

Në oborrin e shtëpisë së Leonardit...

Në oborrin e një shtëpie të vogël një katëshe, në një fshat të Shkodrës, sheh një djalë që luan i lumtur në oborrin e shtëpisë me kecat e tij të vegjël. Ai quhet Leonard dhe është 13 vjeç. Gëzimi i tij më i madh janë kecat të cilët ai i ushqen dhe kullot me shumë dashuri.

Mezi pres të vij nga shkolla që të luaj me kecat, ato janë shumë të mirë dhe rrinë kudo afër nënës së tyre. Sa gëzohem kur i nxjerr në mal,”- kështu na tregon i  gëzuar Leonardi, djaloshi shkodran 13 vjeçar.

Familja e tij ka 5 anëtarë dhe jeton prej shumë vitesh në një fshat të Shkodrës. Leonardi ka një motër e një vëlla. I ati i tij vite më parë ka emigruar në Greqi, por atje ai nuk ka mundur të gjejë një punë të qëndrueshme. Për këtë arsye, ai vendosi të rikthehet në Shqipëri për t’u kujdesur për prindërit e vet dhe për të krijuar familjen e tij këtu. Shumë shpejt ai krijoi strehëzën e tij dhe 3 fëmijë i mbushën jetën. I vetmi problem i tij mbetej punësimi. Përpjekjet për të gjetur një punë të qëndrueshme rezultuan të pasuksesshme dhe deri para një viti ai punonte me ditë me ndërtim.

Shtëpinë ku jeton sot me familjen e ka ndërtuar i vëllai i tij, por që prej fillimit të pandemisë ata po përballen me shumë vështirësi ekonomike pasi ai ka mbetur papunë. Për momentin asnjë nga prindërit e Leonardit nuk janë në punë. Ata shpesh ndihmohen nga vëllezërit e babait që jetojnë e punojnë jashtë Shqipërisë dhe mbahen me bagëtitë që kanë.

Megjithatë shkolla për familjen e tyre ka qenë gjithmonë e rëndësishme. Leonardi së bashku me vëllain dhe motrën ndjekin shkollën në fshatin e tyre. Mamaja e Leonardit, Tonja na tregon se nuk punon për shkak të mentalitetit të bashkëshortit të saj, ndërkohë që na tregon se i shoqi e ka humbur punën prej pandemisë.

Prej pandemisë burri mbeti pa punë. Izolimi për ne ishte shkatërrues, nuk kishim asnjë të ardhur, asnjë nuk mund të punonte, situata në shtëpi ishte e tensionuar prej vështirësive me të cilat po përballeshim. Humbëm shpresën se mund të gjenim një punë për burrin sërish dhe kishim shumë merak për shëndetin e familjarëve tanë”- tregon Tonja.

Para disa vitesh, familja e tyre u përball me një nga momentet më të vështira në jetën e tyre. Nipi i tyre 3 vjeçar humbi jetën duke luajtur në lumin afër zonës ku banojnë. Pranë tij ka qënë djali i vogël i Tonjas, i cili që prej asaj dite për shkak të tronditjes ka shfaqur probleme në të folur dhe është bërë hiperaktiv. World Vision Albania, prej 7 muajsh po e mbështet familjen duke ofruar shërbim psikologjik për djalin e tyre që ta ndihmojë të kapërcejë këtë situatë.

Gjithashtu në kuadër të mbështetjes dhe rimëkëmbjes socio-ekonomike të familjeve prej pandemisë COVID-19, World Vision ka mbështetur edhe këtë familje shkodrane.

Familja jonë po kalon një periudhë të vështirë ekonomike të shkaktuar prej pandemisë. Dhia që na është dhuruar prej jush na ka ndihmuar në përmirësimin e ekonomisë familjare pasi nga ajo nxjerrim qumështin edhe nënproduktet e tij me të cilat ushqehemi çdo ditë,”- thotë Tonja, nëna e tre fëmijëve.

Familja ka mbajtur bagëti edhe më përpara. Ata kanë patur një lopë dhe disa pula. Për gjënë e gjallë kujdeset, Tonja dhe është shumë e kënaqur pasi sheh që në të ardhmen mund të ketë mundësi sigurimi të ardhurash nga nënproduktet saj, gjë e cila do të sjellë përmirësimin e situatës ekonomike në familje.

Unë zgjohem herët, përcjell fëmijët për në shkollë dhe vrapoj për tek bagëtia, më pas kujdesem për punët e shtëpisë. Tani ne kemi dhinë dhe dy kecat dhe së shpejti mendoj se mund të shesim qumështin dhe të sigurojmë të ardhura në familje,”- e mbyll rrëfimin e saj shpresëplotë Tonja.

Në kuadër të situatës së krijuar prej pandemisë COVID-19 ku shumë familje kanë hasur vështirësi ekonomike, World Vision Albania ka mbështetur 447 familje me pako ushqimore dhe 42 familje me gjë të gjallë në bashkinë Shkodër për t’i ndihmuar në procesin e rimëkëmbjes së tyre ekonomike.  

 

Tungjatjeta.al

 
Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni