Rikthimi i Sarës në shkollë

You are here

  • 19-02-21 |

Rikthimi i Sarës në shkollë

Në një shtëpi të vogël, në një pallat "pensioni" 4 katësh, në qytetin verior të Peshkopisë, ku bie shumë dëborë e ku vështirësitë për të siguruar jetesën janë të mëdha, jeton Sara.

Prej më shumë se një viti, kryesisht Sara ka ndihmuar të ëmën me punët e shtëpisë dhe kujdesin për motrën dhe vëllain e vogël.

Edhe pse çdo ditë 9-vjeçarja ëndërronte të shkonte në shkollë, me kalimin e ditëve kjo po i dukej si një ëndërr e largërt pasi prej kohësh ajo ishte shkëputur nga shkolla bashkë me të motrën sepse familja e saj për shkak të kushteve të vështira ekonomike nuk kishte mundësi t’ju siguronte mjetet e nevojshme që iu duheshin për të ndjekur shkollën.

Sara dhe e motra janë pjesë e programit të “Letërkëmbimit” në World Vision dhe familja e tyre ka marrë mbështetjen tonë në rast nevoje.

Së bashku, ndihmuam që ëndrra e Sarës për t’u rikthyer në shkollë të bëhëj realitet duke i dhuruar mjetet e nevojshme që ajo të riniste sërisht shkollën si bashkëmoshatarët e saj.

 “Unë u gezova shumë që ju më dhatë çantën, fletoret dhe mjetet për të filluar prap shkollën. Çdo natë qaja sepse nuk kisha asgjë për të shkuar në shkollë. Babi me thoshte se nuk kemi para as për libra as për ushqime,”- kështu na tregon Sara e cila në sy ka lot gëzimi dhe shprese.

Në shtëpinë e Sarës jetojnë 5 anëtarë: babai, mamaja e cila është shtatzënë, motra dhe vëllai. Ata i përkasin komunitetit egjiptian dhe kanë problemet të shumta, kryesisht probleme ekonomike për të siguruar të ardhura për nevojat e familjes. I ati, Salvadori përpara periudhës së izolimit prej pandemisë Covid-19 punonte me ditë në ndërtim ose ngarkim shkarkim ku të gjente ndonjë mundësi pune, ndërsa e ëma ishte e punësuar në Bashki në sektorin e mirëmbatjeses së rrugëve por për shkak të pamundësisë fizike, ajo është e papunë dhe qëndron në shtëpi në pritje për të sjellë në jetë fëmijën e saj të katërt.

Familja jeton në një aparatament të vogël me dy dhoma dhe me kushtet minimale të jetesës. Diku në një cep të sallonit ku rrinë të gjithë bashkë është frigoriferi që siç tregon e ëma Vahidja është kryesisht bosh me përjashtim të fillim muajit kur marrin ndihmën ekonomike apo kur mbështeten nga ne me paketa ushqimore.

Kanë shumë pak orendi, kryesisht të dhuruara nga të afërmit dhe një sobë me dru ku mblidhen sëbashku me fëmijët për të kaluar ditët e ftohta të dimrit.

Aty rreth sobës rrinin gjithë kohës edhe në periudhën e izolimit prej pandemisë por vajzat ishin të mërzitura sepse për një periudhë kohore nuk i ndiqnin dot mësimet online. Së fundmi, tezja e tyre iu siguroji një telefon me internet.

 “Ne kishim vetëm telefonin e babit. Aty nuk kishte internet. Gjatë kohës që u mbyllëm në shtëpi, ne nuk kishim mundësi t’i ndiqnin mësimet online. Dhe me vonë kur arritëm të takojmë nga pak shoqet në lagje ata flisnin për ushtrimet e matematikes që ndiqnin online ndërsa ne kishim mbetur mbrapa, nuk dinim asgjë. Tani që rrimë në shtëpi dhe shkollat janë mbyllur, tezja na ka dhënë një telefon që ka internet dhe flasim me mesazhe me mësuesen për detyrat që kemi”- tregon Sara.

World Vision i pajisi të dy vajzat me mjetet mësimore duke bërë të mundur rikthimin e tyre në shkollë. Për të lehtësuar sadopak barrën e rëndë ekonomike të familjes ne ofruam mbështetje me paketa ushqimore në muajt Maj 2019 dhe Dhjetor 2020. Familja e tyre është bërë pjesë së fundmi edhe e aktiviteteve dhe trajnimeve të ndryshme në grup ku kanë marrë këshilla për rritjen e një familje të shëndetshme.

Jemi të lumtura që jemi rikthyer në shkollë, i kemi premtuar mësueses që nuk do të mungojmë asnjë ditë,”- kështu e mbyll rrëfimin e saj shpresëplotë Sara, vogëlushja që ëndërron të mbaroj shkollën dhe të bëhet e zonja e vetes që në të ardhmen të ndihmoj edhe familjen e saj.

Tungjatjeta.al

 
Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni