Tea

You are here

  • 08-02-18 |

Tea

Ata jetojnë në një fshat të Korçës. Vogëlushes kishin filluar t’i dilnin dhëmbët, e po ashtu pesha dhe zhvillimi fizik ishte brenda të gjithë parametrave normal. Por pasi festoi ditëlindjen e saj të parë, nga dita në ditë, prindërit filluan të vinin re se diçka nuk po shkonte. Në fillim menduan se meqenëse u ngrit që 9 muajshe në këmbë, do fliste me vonesë. Prindërit shpresonin se vonesat e vogla në zhvillimin e saj emocional dhe mendor të mos ishin gjë tjetër veçse problematika që do të kalonin me rritjen e Teas.

Daniela thotë se vendosën ta dërgonin vajzën për ta vizituar në Tiranë, por edhe në Greqi. “Ishte shumë e vështirë për ne si prindër të pranonim diagnozën, megjithëse të gjitha kontrollet mjekësore na çonin në të njejtin përfundim: Goca ishte autike”- shpjegon Rodolfi, babai i Teas.

Nga njëra anë, diagnoza ishte e vështirë për tu pranuar, e nga ana tjetër prindërit e kuptonin që Teas, për tu përmirësuar, duhej t’i ofrohej “diçka ndryshe nga të qendruarit në shtëpi”. Mirëpo nuk po arrinin dot ta trajtonin duke qenë se terapitë për autizmin ishin të kushtueshme. Por nuk e lanë me kaq. Ata arritën t’i sigurojnë vajzës terapi ditore për 6 muaj rresht, falë bashkëpunimit të World Vision Shqipëri dhe Kosovë me qendrën KIDC.

E ëma përshkruan ditët e netët krah vajzës së saj: “Më përpara ishe shumë agresive, nuk komunikonte me ne, acarohej shpejt nga njerëzit, shpërqendrohej lehtë, ngrihej natën dhe herë qante e herë qeshte; për ta zënë gjumi prapë pas 2 orëve. Që kur filloi të shkonte në qendër, nuk është agresive si më parë, filloi të mbajë për herë të parë në dorë lapsin (gjë që ishte e pamundur më herët), komunikon me ne, iu përgjigjet pyetjeve me më lehtësi e ka filluar të jetë më e afrueshme me të tjerët. Për të shkuar në qendër na duhej të prisnim në autostradë për makina gjashtë vendëshe. Mirëpo, udhëtonin lloj lloj njerëzish dhe Tea shpërqendrohej menjëherë.....dhe nëse kjo ndodhte, dita e terapisë shkonte dëm. World Vision na siguroi transport të personalizuar dhe për ne ishte gjë shumë e mirë.

E vogla ka edhe një “muzë”. Është psikologia e saj Anita. Sa dilte nga kopshti, dukej sikur fluturonte nga gëzimi që do shkonte në qendër. Ndjehej e sigurtë kur shkonte ta takonte, e sapo hynim në ambientet e qendrës, i bënte me shenjë prindërve “ikni ju tani” dhe vraponte për te psikologia. 

“Për ne...dhe për Tean vetë ka qenë ndryshim shumë i madh. Shpresojmë që trajtimi i vajzës sonë të vazhdojë, se ne, sado që mundohemi dhe sado që kemi mësuar shumë gjëra lidhur me autizmin apo si duhet të sillemi, prapë nuk e ndihmojmë dot aq sa psikologia”- përfundon fjalën Rudolfi

Tungjatjeta.al

 
Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni