"Dua t'ju jap atyre çka nuk pata vetë"

You are here

"Dua t'ju jap atyre çka nuk pata vetë"

Ish-nxënësja e shkollës së mesme profesionale në Peshkopi, është rikthyer edhe njëherë në shkollë por tani, si mësuese. Pas përfundimit të studimeve të larta në degën e ekonomikut, Linda  është  kthyer në qytetin e lindjes ku i është dhënë mundësia të ushtrojë profesionin e mësueses.

Për mësuesen e re 26- vjeçare shprehja e vjetër se mësuesi është një prind i dytë ka shumë vlerë. Dhe në zonën e saj të gjithë e duan dhe e vlerësojnë për punën dhe përkushtimin që ka.

Në të njëjtat banga ku sot ulen nxënësit e saj, dikur ka qenë e ulur vet. “Më ka munguar një mësues që të kalonte kohë me ne edhe përtej orës së tij së mësimit, një mësues që përveç asaj që ka libri të na mësonte të jemi qytetarë të mirë”, - thotë Linda.

Gjithçka që 26- vjeçarja do të donte të kishte në vitet e saj të fëmijërisë sot nuk i kursen për nxënësit e saj, që ajo i quan miq.

“Mua më është besuar të jem mësuesja e dhjetra fëmijëve dhe unë do t’i mbështes çdo ditë të jetës sime. Ëndrrat fillojnë me një person i cili beson në ty dhe për nxënësit e mi ky person dua të jem unë”, - thotë mësuese Linda.

Që prej më shumë se një viti ajo po drejton grupin e quajtur “The caretaker”, me 16 të rinj. Ata kanë ndërgjegjësuar banorët e komunitetit për ta mbajtur pastër atë si dhe kanë vendosur kosha mbeturinash në disa rrugë të qytetit.

“Jam e  lumtur që shoh se si përfshirja e tyre në grup i ka bërë të jenë me aktiv në klasë, më miqësor dhe më të guximshëm për të ngritur zërin e për të ndryshuar për mirë komunitetin e tyre. S’ka gjë më të bukur dhe motivuese të shikosh që nga frytet e punës përfiton një komunitet i tërë” - tregon Linda.

Mësuesja nga Dibra, beson se çdo mësues ka në dorë edukimin e një brezi që nëse mbështeten mund të ecin përpara. Ajo vetë i ka kushtuar jetën edukimit të brezave pasardhës dhe krahas dijes është e vendosur t’ju japë atyre shumë dashuri. Mësueset si ajo nuk dinë të bëjnë gjë tjetër...

Tungjatjeta.al

 
Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni