Nga Laura Biba, Dibër: Historia e Emirit, djalit që ia doli kundër bullizmi

You are here

  • 06-12-18 |

Nga Laura Biba, Dibër: Historia e Emirit, djalit që ia doli kundër bullizmi

Dhuna është një prej fenomeneve më të shpeshta në ditët e sotme, që prek mijëra familje dhe fëmijë.

Këtë femonmen e ka jetuar në kurriz dhe një djalë, rreth moshës 16-vjeçare, që quhet "Emir".

Kur studionte në klasë të nëntë ai kaloi një e periudhë të vështirë në jetën e tij. Çdo ditë në shkollë moshatarët e tij e tallenin duke përdorur emrin e nënës së tij. Kjo mënyrë e të ushtruarit  presion mbi të tjerët duke përdorur emrat e prindërve, është përhapur shumë këto vitet e fundit në shkolla.

Fillimisht ata që e ngacmonin filluan t’i kontrollin rrjetet e tij sociale, duke ruajtur dhe postuar fotot e tij, më pas ato e ofendonin ngado që shkonte, e ndiqnin dhe i hidhnin edhe copa letre me mesazhe ofenduese. Gjëndja e tij u rëndua së tepërmi, aq sa u detyrua të ndërronte edhe klasën, por kjo nuk ndryshoi asgjë. Dhuna psikologjike e ushtruar mbi të, pasoi edhe me dhune fizike.

Emiri filloi të kishte përplasje me shokët e tij dhe zënkat mes tyre ishin kthyer në një zakon të përditshëm. Ai mundohej të mos dukej i dobët para të tjerëve, por gjithmonë ishte ai që humbiste. Ishte lodhur nga të njëjtat gjëra çdo ditë, nga të njëjtat ofendime e zënka.

Ermiri mendoi të ndërronte shkollën, por viti shkollor ishte thuajse në përfundim dhe do të kishte probleme edhe me provimet e lirimit në fundvit. Dukej sikur s'kishte një zgjidhje dhe kjo e vërtetë e hidhur ishte tepër e vështirë që të pranohej, as prindërit e tij nuk dinin si të veproni dhe ndiheshin të shqetësuar për gjendjen e djalit të tyre.

Një ditë një prej mësueseve të shkollës së Emirit, mori përsipër që djaloshi të përfundonte shkollën  duke i eleminuar disi zënkat me shokët, por me kushtin që Emiri nuk do të përfshihej më në konflikte dhe do të bënte sikur nuk i dëgjonte ofendimet dhe fjalët e kota të shokëve të tij.

Emiri i'a doli ta përfundoj shkollën. Gjërat u duken sikur në një farë mënyre u sheshuan dhe s'pati më konflikte. Pas përfundimit të shkollës Emiri i kaloi edhe pushimet verore në qytet dhe në fillim të shtatorit, në sezonin e ri shkollor, ai u largua në Itali. Atje filloi shkollën dhe një jetë te re, duke harruar pas gjithçka kishte ndodhur me të.

Emiri vendosi të mos e kthente me kokën pas, duke filluar një jetë të re. Tashmë jeta për të kishte një kuptim tjetër, larg zënkave, paragjykimeve…

Dhuna nuk zgjidh asgjë. Ajo është thjesht një mënyrë që i bën njerëzit të vuajnë dhe të harrojnë se kush janë. Historia e këtij djali, ishte frymëzim për shumë të tjerë me të njëjtin problem në shkollë, që tashmë janë të gatshëm për të rifilluar një kapitull të ri, larg atyre që i lëndojnë.

Tungjatjeta.al

 
Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Newsletter

Regjistroni emailin tuaj për të marrë njoftimet tona.

Na Ndiqni