Nga Klea Sulanjaku & Antonela Roci, Elbasan: Një lule e “thyer”

You are here

  • 08-11-18 |

Nga Klea Sulanjaku & Antonela Roci, Elbasan: Një lule e “thyer”

Pavarësisht përpjekjeve për të qenë një shoqëri e denjë, nuk po arrijmë dot të largojmë fenomenin e dhunës, një fenomen i lindur bashkë me shoqërine njerëzore. Shpresh ndodh që dëgjojmë apo shikojmë raste dhunë, që në rastin më të keq, merr një jetë njerëzore dhe në rastin më të mirë, ndryshon rrjedhën e jetës  së atyre që preken.

Një rast i tillë është dhe ai i 9-vjeçares O.F, e cila për arsye sepse ka humbur një vit shkollor aktualisht është ende në vit të tretë gjimnaz. Ajo u regjistrua në vitin e parë gjimnaz në shkollën tonë dhe ndenji në klasën tonë për dy vite dhe në vitin e tretë u detyrua të largohej nga shkolla.

Ajo çdo ditë detyrohej të dëgjonte ofendime për pamjen, për moshën, për të folurën dhe për arsye nga më të kotat. O.F ishte një vajzë e gjatë, pak e shëndoshë, nuk kujdesej për veten dhe mesimet nuk ishin prioritet për të. Zëri i saj ishte pak i trashë dhe nxënesit i vinin epitete nga më të ndryshmet. Keqtrajtimi nga bashkëmoshataret  vinte nga të gjitha anët, nga djemtë dhe nga vajzat, por më i theksuar ishte nga djemtë. Nëqoftëse vajzat nuk kishin guxim t’a ofendonin hapur, djemtë po. Ato i thonin fjalë nga më të ndryshmet, veprime nga më injorueset dhe fyeset.

Shpeshherë ajo nuk vinte në shkollë, herë të tjera linte orët e mësimit, sepse keqtrajtimi që përjetonte nga bashkëmoshatarët ishte i madh. Nuk kishte shoqe, as shokë, ajo nuk e kërkonte ndihmën e psikologut apo mësuesve sepse mendonte që as ata nuk do ta ndihmonin. Ajo nuk ishte e pranishme asnjëherë në konsultimet me psikologun.

Në një nga bisedat e bëra me të, ajo nuk donte të shprehte ndjenjat e saj tek ne, e vetmja gjë që thoshte ishte: ”Unë nuk e meritoj këtë gjë, jam si të gjithë njerëzit e zakonshëm në këtë botë”. Ajo e kishte të vështirë të fliste për këtë temë dhe nuk ishte në gjendje të jepte një mesazh, sepse lotët e mbytën të tërën.

Vitin e tretë ajo u detyrua të largohej nga shkolla, sepse keqtrajtimi nga bashkëmoshatarët ndaj saj ishte tepër i madh. Në shkollën e re ajo thotë se ndihet më mirë, ka me shumë shokë dhe mbështetje. Ajo kishte lënë përshtypje tjera tek shkolla e re dhe djemtë e vajzat nuk e keqtrajtonin dhe shikonin punët e tyre. Kjo ishte zgjedhja e saj, që rezultoi e duhur për të, po a është kjo zgjidhja?

Tungjatjeta.al

 
Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni