Nga Ilta, Tiranë: Shantazhi online, forma e bullizmi që po përhapet në shkolla

You are here

  • 22-02-19 |

Nga Ilta, Tiranë: Shantazhi online, forma e bullizmi që po përhapet në shkolla

Sot në internet mund të komunikojmë në shumë mënyra dhe me këdo. Kjo mundësi komunikimi, mungesa e kujdesit, etj po e ekspozon brezin e ri në një lloj bullizmi, atë të presionin dhe shantazhit online dhe në shkollë.

I tillë është dhe rasti i një vajze S. nxënëse në klasën e tetë, në një shkollë në Bathore. Ajo ishte një vajzë e mbyllur dhe e urtë, që nuk krijon miqësi me të gjithë dhe nuk i beson thjesht të tjerëve. Ishte e zgjuar dhe gjithmonë mendonte mirë para se të vepronte.

A. ishte në klasën e saj, ai ishte një djalë i shkathët dhe i zgjuar, por jo shumë mirë me mësimet. Ai është i shoqerueshëm që u besonte të gjithëve.

Ditën që S. kishte ditëlindjen mori si dhuratë nga prindërit një aparat celular. Në telefon ajo hapi rrjetet sociale, një ndër to si Instagram, por me një profil privat. Vajza bëri miq nxënësit e klasës dhe këtu djali A. filloi t’i shkruante. Kështu filluan biseda deri në orët e vona të natës, por dhe shoqërimi me njëri-tjetrin gjatë ditës.

Djali nuk kishte shoqëri të mire dhe shokët e tij shpesh e ngacmonin dhe pyesnin se cfarë lidhje kishte mes tij dhe vajzës. Një ditë ai i tregoi gjithçka. Shokët i morën me “screenshot” bisedat dhe për çdo veprim të djalit e ngacmonin. Ata nisën të kërcënonin vajzën se do t’i tregonin prindërve të saj. S. reagoi keq, filloi të mbyllej në mbyllej në dhomë dhe nuk dilte. Për dy javë rresht ajo u mundua ta përballojnte e vetme këtë situatë dhe më pas vendosi t’i tregonte dikujt.

S. i tregon shoqes së saj, ajo e mbështeti dhe e këshilloi që t’i tregonte prindërve, por S. nuk pranoi. Kërcënimet apo ngacmimet e shokëve të djalit kishin filluar të shtoheshin për të dy, djali u mbyll në vetvete dhe u bë agresiv.

Të rinjtë i vijonin bisedat e tyre në Instagram, prandaj shokët e A. i vodhën profilin dhe i morën bisedat dhe fotot intime të vajzës S. dhe i postuan publikisht. Pas kësaj në shkollë filluan të shumtë ishin ata që e ngacmonin vajzën, por kishte dhe nga ata që i qëndruan pranë dhe e mbështetën. Ky ishte momenti që S. u detyrua që t’i tregoi prindërve për situatën. Reagimi i tyre ishte i ashpër, por të shqetësuar për vajzën. Ata erdhën në shkollë dhe biseduan me mësuesin kujdestar, kërkuan që të bënin një ballafaqim me A, shokët, vajzën dhe shoqen e saj. Në përfundim djemtë i kërkuan falje, por mbeti shumë vend për dyshim.

Tashmë S. dhe A. nuk flasin më me njëri-tjetrin. Djali A. ndryshoi shkollën dhe kështu kanë shkëputur të gjitha lidhjet dhe kjo histori “duket” se u harrua.

Mesazhi i asaj që dua të ndaj me të rinjtë sot është se e vetmja mënyrë për të evituar, që histori si kjo përfundojnë në një situata më të rënda është të flasim hapur dhe të kërkojmë ndihmë.

   

Tungjatjeta.al

 
Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni