Nga Iljada Zholanji, Korçë: “Të fortët” e shkollës po i shkatërrojnë fëmijërinë

You are here

  • 08-11-18 |

Nga Iljada Zholanji, Korçë: “Të fortët” e shkollës po i shkatërrojnë fëmijërinë

“Kur një fëmijë shkel në shkollë për herë të parë ndjen diçka që nuk mund ta përshkruajë. Madje, dikush si unë ëndërron ditën që të bëhet mësues.”

Këto janë fjalët e një 13-vjeçari, i cili ishte plot ëndrra kur nisi shkollë 9-vjeçare, por sot duket se gjithçka ka ndryshuar për të… Eshtë në moshën më të bukur të jetës së tij, por nuk mund ta shijojë fëmijërinë. “Bosët” e shkollës ia presin ëndrrat për ta jetuar fëmijërinë ashtu si duhet. Fakti se ai mban syze dhe nuk e ka njërin nga prindërit, ka bërë “të fortët” e shkollës ta ngacmojnë.

“Më thonë gjithmonë qorr... Unë dua të qaj, por jo në sy të tyre, sepse ata do të më tallin pastaj. Vetëm kur shkoj në shtëpi e mbyllem në qoshkën time të vogël mund të qaj,  sepse aty nuk më shikon askush!”- thotë 13-vjeçari.

Ndonjëherë ia heqin syzet dhe ia fshehin duke përfituar nga kjo dobësi e tij. Nuk del shpesh jashtë klasës, sepse i druhet faktit se mund ta vendosin në siklet në sy të shokëve. Edhe kur klasa organizon ndonjë ekskursion me shkollën, ai përpiqet ta shmangë për të vetmën aryse që të mos dëgjojë fjalët që i kumbojnë në vesh si shigjeta helmuese.

“Qorri! “Jetimi! Janë fjalë që për një fëmijë në një moshë të tillë janë shumë të rënda. Ajo që e lëndon më shumë është fjala jetim, sepse i kujton gjithçka ka kaluar me prindin e tij dhe i sjell ndërmend faktin që nuk jeton më.

Ai tashmë është kthyer në një fëmijë të mbyllur, që ka rënë shumë nga mësimet dhe të gjithë mësueset përpiqen të gjejnë shkakun se përse. Përse ai fëmijë aq entuziast u kthye në një djalë të strukur në vetvete?

Fjalët thumbuese nuk i largohen nga veshët as një moment. Ato kanë krijuar një djalë të ndrydhur nga shoqëria. Ato i fjalë i kanë ndryshuar jetën një qënie njerezore, ia kanë kthyer jetën në të padëshirueshme. E si ai ka dhe plot fëmijë të tjerë.

Le t’i ndihmojmë ne që ata të çlirohen nga kjo e keqe. Le të bëhemi se bashku një grusht i fortë kundër bullizmit!

Tungjatjeta.al

 
Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni