Tërmeti me magnitudë 6.4 godet Shqipërinë

You are here

  • 26-11-19 |

Tërmeti me magnitudë 6.4 godet Shqipërinë

Sot në orët e para të mëngjesit një #tërmet i fuqishëm ka goditur #Shqipërinë. Goditja kryesore e tërmetit u shënua në orën 3:54 minuta dhe ishte e magnitudës 6,3 e shkallës Rihter, me thellësi 10 km dhe me epiqendër në Durrës. Një tjetër goditje kryesore e shkallës 5.5 Rihter me epiqendër në Kepin e Rodonit, u shënua pas goditjes së parë, ndërkohë që prej atij momenti janë shënuar mbi #100 #goditje dytësore dhe situata mbetet ende aktive.

Lëkundjet e forta janë ndjerë në #Durrës#Tiranë#Lezhë#Kurbin dhe qytete të tjera të Shqipëri. Pallate të shkatërruara, shkolla, rrugë dhe ndërtesa të shumta janë dëmtuar dhe shembur gjatë lëkundjeve. #Durrësi dhe #Thumana janë dy lokalitetet e goditura më rëndë. Me dëme të mëdha materiale e tragjikisht edhe me 13 jetë të humbura.

"Jemi në dhimbje për humbjet dhe të shqetësuar për mirëqenien e fëmijëve dhe familjeve shqiptare në këto ditë të vështira. Si një #organizatë #humanitare, World Vision Albania përkushtohet t'ju vijë në ndihmë #fëmijëve. Aktualisht skuadra e World Vision është duke punuar në terren për të parë cilat janë nevojat emergjente të të prekurve nga tërmeti. Jemi duke mbajtur kontakt me #partnerët #lokalë të #qeverisë dhe #shërbimet e #emergjencës për të vendosur se si mund të mbështesim. Lutjet tona janë për të gjitha familjet shqiptare."- u shpreh, Eljona Boçe Elmazi, Drejtoreshë Kombëtare e World Vision Shqipëri dhe Kosovë.

Nëse doni të dhuroni mund ta bëni në:

Transferte bankare:
 Raiffeisen Bank Nr. Llogarie: 00 3088 0359
IBAN: AL60 2021 1013 0000 0000 3088 0359
SWIFT: SGSBALTX
Emri i llogari-mbajtësit: Fondacioni “World Vision Albania”

 Intesa San Paolo Bank
Nr. Llogarise: 1009031802 Leke
IBAN: AL36208110080000001009031802 Leke
SWIFT: USALALTR
Emri: World Vision Albania

 Intesa San Paolo Bank
Nr. Llogarise: 1009031811 Eur
IBAN: AL84208110080000001009031811 Eur
SWIFT: USALALTR
Emri: World Vision Albania

 Intesa San Paolo Bank
Nr.Llogarise 1009031801 USD
IBAN: AL63208110080000001009031801 USD
SWIFT: USALALTR
Emri: World Vision Albania

Pagesa online me karte debiti/krediti
https://www.tungjatjeta.al/paguaj-me-karte-krediti

Pagesa me pay pal
https://www.tungjatjeta.al/paguaj-me-paypal

#EarthquakeinAlbania
#WorldVisionAlbaniaandKosovo

 

Tungjatjeta.al

 
Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni