• Image 01
 • Image 02
 • Image 03
 • Image 04
 • Image 05
Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Aktualitet

Lagjia e romëve në Fushë-Krujë ka fituar çështjen për furnizimin me uji të pijshëm ndaj Bashkisë Fushë -Krujë, tek Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi, (ERRC). Komisioneri gjeti se Bashkia e...
LIVE - DITA 10-te/ Studentët s'i tremb shiu vijojnë rezistencën para kryeministrisë
Studentët vijojnë rezistencë para kryeministrisë. Moti i keq dhe me shi nuk i favorizon shumë megjithatë ata vijojnë të qëndrojnë para kryeministrisë. Kjo është dita e 10-të e rezistencës së...
Kërkesat e studentëve, Meta kthen Buxhetin 2019 - News, Lajme - Vizion Plus
Presidenti Meta ka kthyer në Kuvend për rishqyrtim ligjin “Për Buxhetin e vitit 2019”. Në një njoftim në publikuar në faqen e Presidencës, Meta shprehet se duke parë situatën politike në vend dhe...
Ulja e temperaturave ka sjellë reshje bore në disa zona malore në vend, ndërkohë që kanë filluar edhe problemet e para. Situata më e vështirë paraqitet në qarkun e Dibrës, ku në zonat e thella shkon...
Deputetet e Kuvendit të Kosovës, pozitë dhe opozitë për herë të parë janë bërë bashkë duke votuar kështu me 106 vota pro për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Gjithashtu Kosova...
Shpenzimet e qeverisë për mbrojtje sociale ishin sa 9% e PBB-së , sipas të dhënave të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë. Krahasuar me vendet e Bashkimit Europian, ku shpenzimet për mbrojtjen...
Më 12 dhjetor 2018, 24 OJQ në Shqipëri publikuan një deklaratë në mbështetje të protestave që po mbajnë studentët në vend. Pasi shprehën mbështetjen për kërkesat e studentëve, organizatat e shoqërisë...

 

MBROJTJA E FËMIJËVE

Të gjithë fëmijët, sidomos ata më në nevojë, të gjejnë përkujdesje, të mbrohen dhe të kenë mundësi të marrin pjesë në vendime...

 

Lexo Më Shumë

 

 

EDUKIMI

Arsim gjithëpërfshirës, miqësor, për të gjithë fëmijët e moshës 6 deri në 16 vjeç në Shqipëri, veçanërisht për ata më në nevojë...

 

Lexo Më Shumë

 

RINIA

Të sigurojmë hapësirë për të rinjtë, në mënyrë që ata të shprehin veten e tyre; të ndërtojnë kompetenca dhe aftësi; t’i ndihmojmë ata...

 

Lexo Më Shumë

 

 

 

“- Nuk dua të martohem...!” Për Lean martesa është dhunë, skllavëri, burgosje. Kjo është çfarë ka përjetuar nga babai i saj, ajo dhe e ëma. Frikë, dhunë, kërcënim derisa një ditë vendosën t’i japin fund, duke e denocuar në polici. Por Lea nuk është e vetme. Në të gjithë vendin, rezulton se 70 % e fëmijëve përjetojnë një formë dhune, të cilën nuk e raportojnë, por në heshtje kanë mësuar të bashkëjetojnë. Prindër që deklarojnë se dhuna është formë disiplinimi, fëmijë të neglizhuar që përballen me të gjitha format e dhunës, fëmijë që dhunojnë njëri-tjetrin, apo mësues e kujdestarë që përmes dhunës kërkojnë të sjellin edukimin. Duhet të marrë fund... Janë fëmijët që kërkojnë të rriten me dashuri, përkujdesje, me dritë. Një udhëtim i shkurtër i 7 fëmijëve që na kujtojnë se vetëm dashuria dhe mbështetja e çdo njërit prej nesh, mund të na çojë drej fundit të dhunës dhe lindjes së dashurisë.

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
  Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Newsletter

Regjistroni emailin tuaj për të marrë njoftimet tona.

Na Ndiqni