Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Femiu, 10 vjeç
Librazhd

Me 400 lekë në muaj, muskujt e tij do të forcohen dhe do të mund të qëndrojë ulur.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Të Reja

Ti je pjesë e familjes…jam këtu për të të ndihmuar

Ne jemi përkrah teje, ashtu sikurse janë edhe prindërit e tu. Ne duam të të ndihmojmë që ti të ecësh në jetë. Unë dua që të jesh e lumtur! Ne kemi besim tek ty, sepse ti je pjesë e familjes. Kështu që nëse do të kesh nevojë për ndihmë mos nguro të kërkosh mbështetjen tonë.

Më Shumë

Elvisi, një mësues që mëson vlera

 • Autori: 
  Linda Karameta

Ai ka lindur në Korçë dhe pasioni i tij për të bukurën dhe artin vetëkuptohet. Ishte 18 vjeç kur u largua nga Korça për në Rumani. Studioi atje për pikturë dhe pasi mbaroi studimet vendosi të jetonte e të punonte në Greqi, atje ku kishte familjen. Të ushtronte profesonin e piktorit atje ishte e vështirë.

Më Shumë

Një jetë dedikuar të rinjve të qytetit tim

 • Autori: 
  Linda Karameta

Besnik Hidri ka lindur në Laç dhe, si pak nga bashkëmoshatarët e tij nuk është larguar dhe as nuk e ka menduar një gjë të tillë. Ai ka një lidhje të veçantë me qytetin e tij dhe njerëzit atje. Edhe kur u largua për studimet e larta, në Shkodër, ai iku me idenë se do të kthehej dhe do të jepte kontributin e tij aty ku kishte lindur.

Më Shumë

Një strehë për familjen Cibaku...

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

Në një cep të dhomës gjendet një kovatë me pjesët e mbetura të misrit pa kokrra. Tymi i koçanëve të djegur ka mbushur të gjithë dhomën, sytë të djegin dhe muret janë nxirë.

Më Shumë

Jeta ime...

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

 “Babi na braktisi kur ishim të vogla. Megjithatë bashkë me mamin dhe tre motrat vazhduam jetën duke pasur të afërm e komshinj që na u gjendën pranë në çdo vakt të ditës. Ai ishte shumë i rëndësishëm për mua, dhe këtë gjë arrij ta kuptoj vetëm tani që jam rritur ” – tregon Anxhela, vajza nga Korça.

Më Shumë

101 arsye për të mos u larguar!

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

Kur Novis lindi, i madhi i fëmijëve kishte emigruar në Greqi. Ata janë 7 vëllezër dhe 1 motër. Sot, ai është 18 vjeç, aq sa ishte i vëllai kur emigroi, ndërkohë që ai vetë ende nuk kishte ardhur në jetë. Vit pas viti, i pa të gjithë më të rriturit të largoheshin duke kërkuar të ardhmen e tyre jashtë Shqipërisë, krejtësisht ndryshe nga e ardhmja që ai vetë po kërkon këtu në viset e tij.

Më Shumë

Tungjatjeta Donald!

 • Autori: 
  Linda Karameta

Donaldi mbushi 10 vjeç në korrik. Në shtëpinë e tij u bë festë e madhe, ndonëse ai pak kuptoi dhe gëzoi. E ëma, Pranevera na tregon se bashkëshorti erdhi enkas nga Greqia, ku punon. Ata i blenë një tortë me foton e tij, por Donaldi nuk mundi as ta provonte, ndaj e ëma i përgatiti një kek me qumësht.

Më Shumë

Për komunitetin tim

 • Autori: 
  Linda Karameta

E shihte tek rrinte orë të gjata në oborrin e shkollës. Një ditë u fut brenda dhe pyeti rojen. Ai i tregoi se ai vinte aty që në 7 dhe priste derisa të fillonte mësimi. Klasa e tij ishte turni i dytë në shkollë. Ai fillonte mësimin në 13 e 30 dhe mbaronte pasdite vonë. E pyeti përse. Ai I tregoi që e ëma dhe motrat niseshin herët për në punë dhe e sillnin aty.

Më Shumë

 

MBROJTJA E FËMIJËVE

Të gjithë fëmijët, sidomos ata më në nevojë, të gjejnë përkujdesje, të mbrohen dhe të kenë mundësi të marrin pjesë në vendime...

 

Lexo Më Shumë

 

 

EDUKIMI

Arsim gjithëpërfshirës, miqësor, për të gjithë fëmijët e moshës 6 deri në 16 vjeç në Shqipëri, veçanërisht për ata më në nevojë...

 

Lexo Më Shumë

 

RINIA

Të sigurojmë hapësirë për të rinjtë, në mënyrë që ata të shprehin veten e tyre; të ndërtojnë kompetenca dhe aftësi; t’i ndihmojmë ata...

 

Lexo Më Shumë

Ambasadorët

 • 400 Lek “Diell” për vajzën me sytë më të bukur në botë që ëndërron të ecë!

  15-08-17

Blogu i të Rinjve

Sot, si çdo ditë tjetër Andra ishte zgjuar e shikonte larg me shikimin e zbrazët. Gjithë zërat që i pushtonin  mendjen ishin aty brenda, të kyçur fort e siguruar për të mos dalë kurrë si zë i rritur. U ulëm në karrigen e vjetër. Pas atij rehatimi...

Gjurmë...

Për motrën shkolla ishte e vetmja mundësi për të pasur një jetë të mirë..s’kishte dritë tjetër jeshile, kurse unë isha çun, do ta gjeja një rrugë në jetë...

Syrja

Çdo mëngjes babi vjen dhe më puth në faqe.
“Kjo është faqja më e bukur në botë”- më thotë. Ai është heroi im.

Matilda

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

200

komunitete, në 

10

zona të Shqipërisë

 

Në vitin 2015, afërsisht

630,000

 

fëmije përfituan nga ndryshimet e politikave të qeverisë apo zbatimi i tyre, për hartimin e të cilave ne kemi dhënë ndihmën tonë.


1,500

të rinj në programin tonë organizuan aktivitete

për 24,461

fëmijë e të rinj të tjerë, në komunitetet e tyre, duke sjellë ndryshim në vendet ku ata jetojnë.

Na Kontaktoni

 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Phone: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org

Newsletter

Rregjistroni emailin tuaj për të marrë njoftimet tona.

Na Ndiqni